ust reklam

3 Şubat 2013 Pazar

Stresten Kurtulma Meditasyonu

Günlük hayatımızda yaşadığımız stresler yüzünden çoğumuz fiziksel hiçbir rahatsızlığımız yokken sağlık problemleriyle karşılaşabiliyoruz.Stresle başa çıkmamız adına, Dharma Yayınlarının İnsanın Sekiz Yeteneği isimli kitabından ,benim de uyguladığım bir yoga çalışmasını sizede faydalı olur ümidiyle paylaşmak istedim.

1.Bağdaş kurarak rahat bir şekilde yere oturun ve omurganızı düz tutun.

2.Sağ kolunuzu düz olarak yukarı doğru kaldırın, kolunuz kulağınıza değsin.Dirseğinizi düz tutun ve avuç içiniz sola baksın.


3.Sol kolunuzu önünüzde altmış derecelik açıyla ileri doğru uzatın, avcunuz düz olsun ve avuç içiniz yere baksın.Dirseğinizi düz tutun.

4.Her iki elinizin baş parmağını yere, parmaklarınızın hemen altındaki tepeciğe koyun.

5.Burnunuzdan nefes alın ve "Sat" diyin.Burnunuzdan nefes verin ve "Nam " diyin.
( Kundalini yogada sat-nam ben gerçeğim anlamına geliyor)

6.Bu çalışmayı yapmaya 3 dakika ile başlayın.Zamanla çalışma süresini 11 dakikaya kadar çıkarın.Eğer tüm bu süre boyunca kollarınızı yukarıda tutamıyorsanız,aşağı indirin,dinlenin,bu dinlenmelere ne kadar ihtiyacınız varsa o kadar tekrarlayabilirsiniz.Kollarınızı kaç kez indirip kaldırırsanız kaldırın yine de şifa bulursunuz.İlerledikçe, hareket daha da kolaylaşmaya başlar ve siz de güçlenirsiniz.

7.Gözlerinizi hafifçe açık tutun, aşağı, üst dudağınıza doğru bakın.


ETKİLERİ:
Bu meditasyon, omurganın alt kısmındaki herhangi bir zayıflığın giderilmesine yardımcı olur.Böbrekleri ve adrenalin bezlerini doğrudan etkileyerek, uzun süreli streslerden ileri gelen enerjiyi düzeltmeye yarar. Kalbi rahatlatır ve canlandırır. Belirli bir nefes alış verişi yoktur fakat çalışma sırasında nefes kendiliğinden uzun ve derin olur.Bu duruştan tam anlamıyla yarar sağlamak için kollarınızı düz olarak uzattığınızdan emin olun.2 yorum:

  1. Hoşgeldin aramıza...ne hoş bir ışığın var..aynı dönem çocukları olmak ayrı bir güzel.Taze blogger dayanışması için bana da beklerimbana da beklerim. www.cosmodemo.blogspot.com

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. canım benim teşekkür ederim güzel sözlerin için ..sana da geliyorum hemen ...hoooooppp gellldimmm:))))

      Sil